Přejít na menu
Přeskočit na navigaci

Úkoly

1. etapa

1. úkol: Postapokalyptická krajina (za 30 bodů)

Hned zezačátku hry je dobré navodit správnou atmosféru a udělat si základní představu o tom, jak veškerá krajina kolem nás nyní vypadá. My vám sice brzy předložíme její popis a někteří z vás také už četli některou z knih, které se touto tematikou zabývají, vaše představy ale mohou být různé. Nás proto zajímá, jak podle vás přesně vypadá krajina, kterou právě před nedávnem opustil veškerý život, veškeré rostliny i stromy umřely, kde není možné spatřit žádné živé zvíře a kde slunce pomalu ani není vidět za černým oparem, který se vznáší ve vzduchu.
Máte několik možností, jak tento úkol splnit. Nejjednodušší variantou je, že najdete nějaké takové místo, které podle vás odpovídá danému prostředí a pošlete nám jeho fotografie. Další možností je, že nakreslíte obrázek takové krajiny, a poslední možností je, že dokonce vyrobíte její model.
Teoreticky je možné získat plný počet bodů za jakoukoliv z těchto tří variant, zvažte ale sami, jak kvalitně jste schopni fotit, kreslit či vyrábět a zvolte to nejlepší pro vás! Fotografie míst a vyrobených modelů nám posílejte emailem, obrázky klasicky poštou.

Úkol splnili:

 • 26 bodů - Volta (Komentář k hodnocení: Povedený model!)
 • 20 bodů - Spyro (Komentář k hodnocení: Krásný obrázek :))
 • 15 bodů - Nancy Blacketová

2. úkol: Přihláška do hry (za 24 bodů)

Přihlášení do hry zde na webu je spíše technickým úkonem, tím pravým začátkem hry je pro vás odeslání papírové přihlášky! O co se jedná?

Přihláškou vyjádříte svůj zájem skutečně hrát dlouhodobou hru, obdržíte za ní první body k postupu po mapě a my se o vás něco dozvíme. Přihláška tedy musí obsahovat aspoň ty nejzákladnější údaje o vaší osobě, tedy jméno a příjmení, věk, adresu, email a čím více dalších podrobností doplníte, tím lépe. Za úkol také máte v přihlášce vypsat všechny své vlastnosti, o kterých si myslíte, že se vám budou hodit při cestě do města Abandonis skrz nepřátelskou pustinu.

Snažte se také, aby přihláška hezky vypadala, vizuální stránka se speciálně u tohoto úkolu vysoce hodnotí! Pokud jste členy nějakého klubu, nezapomeňte se o tom v přihlášce zmínit.

Úkol splnili:

 • 21 bodů - Nancy Blacketová (Komentář k hodnocení: Skvělé!)
 • 19 bodů - Spyro (Komentář k hodnocení: Krásná kresba!)
 • 16 bodů - Hrabal (Komentář k hodnocení: Povedené.)
 • 16 bodů - Očihi
 • 16 bodů - Ilič
 • 15 bodů - Hruška
 • 15 bodů - Tarius
 • 15 bodů - Doubravka27
 • 13 bodů - Volta (Komentář k hodnocení: Originální :))
 • 11 bodů - Vingl
 • 10 bodů - jura
 • 9 bodů - macekcerny
 • 9 bodů - sladkožrout

3. úkol: Výbava na cestu (za 20 bodů)

Před začátkem výpravy do města Abandonis je nutné se dostatečně vybavit. Kromě počátečních zásob jídla si musíte s sebou sbalit další nezbytné věci, které nejspíš budete potřebovat. Nejspíš, protože zatím vůbec netušíte, co vás na cestě čeká. Úkol je tedy jasný - co nejrychleji si sbalte všechny potřebné věci do něčeho, v čem je budete moci přenášet či převážet na dlouhé vzdálenosti a co vám poskytne dostatečnou mobilitu.
Začněte tím, že si seženete (to by ale nemělo být tak těžké) a poskládáte na jedno místo tyto věci: 5 jakýchkoliv konzerv o objemu každá 400 gramů, bochník chleba, 6 litrů tekutin, 1 kg cukru, čtyři jablka, jednu cibuli či česnek, spacák (pokud nemáte, tak něco odpovídajícího, třeba deku, celtu či jinou věc, ve které zvládnete přespat), 3 balíčky sirek, nůž, 10 metrů špagátu, náhradní ponožky, kalhoty, mikinu, boty a bundu, svítilnu (libovolného typu), mapu a zápisník s tužkou. Poté se rozhodněte, do čeho tohle všechno sbalíte a stopněte si čas, za který se vám to povede (počítá se okamžik, kdy je vše sbaleno tak, že byste se zavazadlem mohli okamžitě vyrazit na dlouhou cestu).
Dále nám pošlete fotografii sebe s připravenou a sbalenou výbavou. Pokud něco ze seznamu nebudete schopni sehnat, můžete to vynechat, ale přijdete o část bodů.

Úkol splnili:

 • 8 bodů - Nancy Blacketová

2. etapa

4. úkol: Voda (za 38 bodů)

Že zanedlouho přijde nedostatek vody, to vám bylo jasné ještě dřív, než jste na tuhle proklatou a zároveň životadárnou cestu vyrazili. Nebylo ve vašich silách vzít jí s sebou více. Co ale teď, když voda přes všechno šetření dochází a na obzoru není žádný zdroj nových zásob? Jedině snad pochytat něco z nebe...
Vymyslete způsob, jak pochytat co nejvíce dešťové vody spadlé z nebe nezávisle na jakýchkoliv již existujících stavbách, okapech apod. Tentokrát můžete využít cokoliv vás napadne, musíte ale vytvořit samostatně fungující a stojící zachytávač. Poté si vytipujte dva dny, po které bude tento stroj v provozu a změřte, kolik vody za tuto dobu pochytal. Využijte například předpovědi počasí, abyste si nevybrali zrovna dny, kdy z nebe nespadne ani kapka! Více než 48 hodin byste se na jednom místě zdržet nemohli, proto máte jen tento čas a jen jeden pokus. Pokud se náhodou stane, že ve vámi vybranou dobu skutečně zrovna nic z nebe nespadne, nevadí, napište nám aspoň jaký přístroj jste vyrobili, nějaké body obdržíte i tak.

Úkol zatím nikdo nesplnil.

5. úkol: Nouzové přístřeší (za 35 bodů)

Vydat se na cestu se sbalenými nejnutnějšími věcmi ještě není žádná výhra. Jídlo vám na nějakou dobu vystačí, voda bude scházet ještě dříve. Jsou tu ale i další věci... Máte s sebou sice spacák či deku, ale počasí je nestálé a v noci se z nebe snáší v lepším případě déšť či sníh, v tom horším ani nepoznáte, co to vlastně padá. Rozhodně je ale potřeba umět si postavit přístřešek.
Přístřešek, pod kterým byste byli schopni za deště přespat, postavte kdekoliv venku. Na jeho stavbu ale smíte použít pouze celtu či plachtu, provaz a nůž. Potom už jen smíte pouze využít přírodnin jako např. stromů, větví, kořenů atd. Výsledek vyfoťte a fotografii nám pošlete. V hlášení potom nezapomeňte podrobně popsat, jak jste postupovali a napište také, jak dlouho jste přístřešek stavěli. Hlavními kritérii pro hodnocení bude jeho bytelnost, funkčnost a také jednoduchost a doba, jakou vám zabrala jeho stavba. Pokud budete drsní a zkusíte pod ním strávit skutečnou deštivou noc, bonus vás nemine!

Úkol zatím nikdo nesplnil.

6. úkol: Rozdělání ohně (za 22 bodů)

Nejen že si chcete uvařit konzervu, je vám taky najednou proklatá zima. Chce to oheň. Nemusíte křesat kamínkama o sebe, máte sirky, není jich ale příliš a kdo ví jak dlouho budete putovat.
Úkol je jednoduchý - rozdělat oheň. Nikoliv doma v kamnech, ale někde venku, kde použijete pouze nalezený materiál a ony sirky. Za úspěšně rozdělaný oheň se považuje takový, který hoří aspoň deset minut po zapálení jasným plamenem (klidně můžete přikládat, ale nesmíte už používat další sirku). Cílem je samozřejmě vůbec takový oheň rozdělat a druhým hodnotícím kritériem je počet sirek, které jste museli použít. Je zakázáno používat dlouhé krbové sirky!

Úkol splnili:

 • 15 bodů - Nancy Blacketová

7. úkol: Zisk zbraně (za 30 bodů)

První střety s loupeživými a někdy i vraždícimi tlupami máte už za sebou. Asi jste nečekali, že to bude tak hrozné a že se budete muset mít na pozoru v každém okamžiku, jedině tak si můžete zachránit vlastní život. A ano, je možné že pro záchranu toho svého budete muset někomu jinému jeho život vzít. Problém je, že někdy obrana holýma rukama prostě nestačí.
Na svou výpravu jste si nevzali žádnou pořádnou zbraň, ale okolnosti vás donutily si hned teď nějakou opatřit. Co to bude? To je na vás, ale myslete na to, že k dispozici máte opět pouze to, co najdete v přírodě okolo sebe a věci, které jste si balili s sebou do zavazadla. Zbraň má sloužit především k obraně, nikoliv k aktivnímu útoku a předpokládejme, že napadení lze očekávat zblízka. Výroba luku se tedy jeví spíše jako zbytečnost, zatímco prak už vypadá užitečněji. Jsme zvědavi, co vymyslíte a vyrobíte!

Úkol zatím nikdo nesplnil.